Wybór niszczarki i podział niszczarek

20 lipca 2016

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na 2 podstawowe pytania:

1. Co będziemy niszczyć? Tutaj wydaje się, że odpowiedź może być jedna – niszczony będzie papier. Ale trzeba się zastanowić czy przypadkiem te niszczone dokumenty nie będą spięte spinaczem albo zszyte. Może to będą wydruki na składance komputerowej co wiąże się z dużo większą szerokością. A co, gdy w naszej firmie pojawią się płyty z danymi, których nie można sobie od tak wyrzucić. Obecnie na rynku poza najprostszymi urządzeniami mamy także specjalne niszczarki, które radzą sobie z kartami kredytowymi, dyskietkami, płytami CD czy DVD oraz dokumentami, które są spięte, zszyte czy tez przygotowywane na specjalnych składankach komputerowych. Oprócz propozycji standardowych w paskowo odcinkowych niszczarkach raczej nie powinno się niszczyć kartek zgniecionych. Dlatego do tego będziemy mieli specjalnie przygotowywane urządzenia.

2. Ile dokumentów zamierzamy niszczyć? I w jakim czasie? Podawane przez producentów parametry techniczne urządzeń często podają również jak wiele dziennie albo miesięcznie będzie można niszczyć dokumentów. Należy tutaj kierować się zdrowym rozsądkiem i nie realizować limitu miesięcznego w kilka godzin. Trzeba się dobrze zastanowić nad tym jak wiele będziemy niszczyć kartek.

Jak się wydaje taka kwestia ma duże znaczenie, by wybrać racjonalnie ten sprzęt, który dla nas będzie rzeczywiście odpowiedni i dobrze będzie się sprawdzał. Obecnie trzeba jeszcze pamiętać, że producenci podają nam ilość kartek do zniszczenia z uwzględnieniem gramatury 70 g/m2. Jednak standardowo oferowany papier ma gramaturę 80, dlatego warto sobie tutaj przeliczyć ile tak naprawdę dokumentów będziemy mogli niszczyć.

Niszczarka biurowaPodział urządzeń do niszczenia dokumentów na:

• Niszczarki osobiste - Wydajność poziomie 300 arkuszy dziennie, mamy takie modele które mogą niszczyć tylko około 100 arkuszy dziennie

• Niszczarki biurowe - Używa się przez kilkuosobowe zespoły z wydajnością do 2 tysięcy kartek

• Niszczarki biurowe do wydruków komputerowych - Przystosowane są specjalnie do niszczenia specjalnej składanki komputerowej, można tutaj wyposażyć sprzęt w dodatkowe akcesoria

• Niszczarki wysoko wydajne - To urządzenia do dużych firm, gdzie niszczy się dziennie ponad 2 tysiące stron.

To może Cię zainteresować