O konserwacji niszczarki słów kilka

18 lipca 2016

Niszczarki – zwłaszcza te, które posiadają noże – wymagają regularnego smarowania za pomocą specjalnego oleju. Posiadane przeze mnie doświadczenie doskonale pokazuje, że pod tym względem nie wolno pomijać niszczarek paskowych.

Obecnie wskazać można dwie szkoły smarowania. Jedna polega na aplikowaniu oleju bezpośrednio na noże. W drugim przypadku olej rozprowadza się na kilku arkuszach papieru, które mają zostać zniszczone, a następnie umieszczeniu ich w szczelinie podawczej. Dzięki temu olej rozprowadza się po całej powierzchni noży. Jest to rozwiązanie niezwykle proste, które jednocześnie pozwala wyeliminować ryzyko spadku wydajności oraz zwiększenia głośności urządzenia.

Ci, którzy nie chcą samodzielnie lać oleju bezpośrednio na papier mogą zdecydować się na skorzystanie ze specjalnych gotowych arkuszy, które określa się mianem konserwacyjnych. Zapominalscy również nie muszą się martwić. Modele Fellowes CC420Cx i C480Cx posiadają system Auto – Oil, który w sposób całkowicie automatyczny naoliwi noże tnące niszczarki co pięćset arkuszy bądź dwadzieścia cykli niszczenia przy tak zwanym pełnym obciążeniu. Niezależnie jednak od automatycznego oliwienia można to zrobić w dowolnym momencie, wciskając właściwy przycisk.

Uwagi końcowe; Użytkowanie niszczarki to nie cel sam w sobie. Dzięki niej budowane jest bezpieczeństwo firmy. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zminimalizować możliwość złożenia arkuszy, które zostały pocięte, a tym samym odtworzenia zawartych na nich informacji. W przypadku niszczarek paskowych kartki wkładamy tak, aby kierunek cięcia przebiegał prostopadle do linijek tekstu. Paski bądź ścinki, które powstały w efekcie niszczenia należy ze sobą dobrze pomieszczać.

odpady z niszczarki

Idealnie jest, jeśli od razu zostaną poddane obróbce termicznej, ale z tym stwierdzeniem z pewnością nie zgodzą się ekolodzy. Do tego zima w naszej strefie klimatycznej trwa jedynie część roku, a niszczarki używane są przez wszystkie dwanaście miesięcy. Do tego trzeba zachować ostrożność, aby przez przypadek nie zniszczyć tego, co do niszczarki nie miało trafić.

 

 

 

To może Cię zainteresować