Jak działa drukarka laserowa – historia i współczesność

22 lipca 2016

Przed drukarkami laserowymi pojawiły się kserokopiarki. Pierwsze takie urządzenie jak już sama nazwa nam wskazuje zostało przygotowane przez firmę Xerox. Udane kopiowanie poraz pierwszy było wykonane w roku 1949.

Pierwszy sprzęt określony jako Model A sprawdził się dobrze. Drukarka laserowa jako pierwsza przygotowana to urządzenie Xerox 9700, które zajmowało cały pokój, ale mimo swoich dużych rozmiarów sprzęt miał świetne możliwości, ponieważ dawał nam rozdzielczość na poziomie 300 dpi oraz prędkość wydruków na poziomie 120 stron na minutę.

Współcześnie taki wynik nadal jest naprawdę bardzo dobry. Pierwsza drukarka laserowa to sprzęt HP LaserJet, który mogliśmy kupować w roku 1984. Urządzenie dobrze się sprawdziło, ponieważ również miało wysoką rozdzielczość pracy i odpowiednią pamięć. Popularny port drukarkowy Cetronics pojawił się jednak dopiero w kolejnym modelu Plus, który kosztował na początku około 4 tysiące dolarów i pojawił się mniej więcej dwa lata po debiucie pierwszego modelu drukarki laserowej.

Jak działa drukarka laserowa W laserowej drukarce mamy specjalny bęben światłoczuły, który zostaje elektrostatycznie naładowany w taki sposób, że będzie przyciągał cząsteczki tonera. Następnie światło lasera będzie padać przez wirujące lustro na bęben. W takich miejscach, gdzie bęben będzie oświetlonych przez laser cząsteczki tonera nie będą się już pojawiać, ponieważ nie będą przyciągane. To w ten sposób pojawi się na bębnie obraz, który następnie przeniesiony zostanie na kartkę.

Nowoczesna drukarka laserowa

W laserowej drukarce taki sam proces będzie wykonywany cztery razy, ponieważ każda barwa składowa nanoszona jest osobno. Następnie, gdy wydruk będzie już wykonany powinno się go jeszcze utrwalić. Za to ma odpowiadać fuser, który w dużej temperaturze ma odpowiadać za wprasowanie tonera w kartkę papieru. Dzięki temu można liczyć na to, że wydruk będzie się charakteryzował odpowiednią trwałością i wytrzymałością.

 

 

 

To może Cię zainteresować