Drukarki Laserowe – zalety i wady

19 lipca 2016

Drukarki laserowe nieco inaczej niż atramentowe należy określić jako urządzenie, które jest stosunkowo młode. Nie tak dawno w domach praktycznie wszędzie można było spotykać wyłącznie urządzenia atramentowe.

Na rynku pojawiła się jednak nowość w postaci urządzeń laserowych i bardzo szybko zaczęły one wzbudzać duże zainteresowanie. Przede wszystkim gwarantowały szybszą pracę, ale ludzi przyciągało to, że jest to coś nowego i dlatego właśnie chcieli sięgnąć i spróbować takiego sprzętu.

Czy nowe okazało się lepsze? Jednoznacznej odpowiedzi na to niestety nie dostajemy. Trzeba bowiem sprawę dokładnie rozważać. Wydaje się, że jeśli chodzi o urządzenia laserowe, które mają drukować monochromatycznie to rzeczywiście będą one lepsze niż atramentówki. W przypadku druku tekstów mamy bowiem koszt na poziomie 8 groszy, a atramentowa drukarka generuje koszt na poziomie 80 groszy, a wiec ta różnica będzie rzeczywiście wyraźna i powinno się ją brać pod uwagę.

Drukarka laserowa monochromatyczna drukuje jednak na ograniczonej rozdzielczości i to niekiedy może stanowić problem, ponieważ w takiej sytuacji będziemy mieli ograniczone możliwości drukowania grafiki. Niestety okazuje się, że sprzęt z grafiką nie będzie w stanie sobie dobrze poradzić i wydruk będzie brzydki. Jeśli jednak chcemy drukować wyłącznie tekst to wydaje się, że wybór urządzenia laserowego będzie oczywisty i na to właśnie będzie trzeba się zdecydować.

Drukarka

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, gdy chodzi o urządzenia laserowe drukujące w kolorze. Tutaj wybór laserowego sprzętu nie będzie już taki jednoznaczny. Przede wszystkim ten nadruk musi być wykonany wszystkimi czterema barwami a więc koszt to już 32 gorsze. Przy atramentówce zysk nadal jest pięciokrotny, ale jest jedno duże zastrzeżenie. Przede wszystkim niestety drukarka laserowa generuje koszty, gdy chodzi o sprzęt eksploatacyjny. Komplet tonerów do drukarki laserowej to nawet około 1000 złotych, a więc ten wydatek jest już bardzo duży. Jeśli ktoś drukuje w kolorze mało to zakup takiej drukarki będzie mu się zwracał przez długie lata.

 

 

To może Cię zainteresować