Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

20 lipca 2016

Drukarki laserowe obecnie do procesu drukowania są najczęściej używane już nie tylko przez firmy, ale także przez domowych użytkowników.

Budowa takiego urządzenia jest bardzo skomplikowana i na sprzęt składa się tak naprawdę bardzo wiele elementów, które odpowiadają za jego pracę. Dlatego warto się z tym nieco zapoznać. Każda z wymienionych części spełnia w procesie tworzenia wydruków swoją istotną rolę.

Pickup roller lub feed roller Rolka o gumowatej powierzchni, która odpowiada za pobieranie papieru z podajników. Jeśli będzie zabrudzona to niestety nie będzie można drukować, warto ją wyczyścić.

Separator lub Separation Pad Prostokątna guma, która odpowiada za to, że pobierane są pojedyncze kartki z podajnika. Jeśli w czasie drukowania pobieranych jest kilka kartek jednocześnie to czas na jej wymianę.

Transfer roller (elektroda rozładowująca) To element z tworzywa przypominającego piankę. Odpowiada za przyciąganie tonera z powierzchni bębna światłoczułego na kartkę papieru. Elektroda położona blisko bębna widoczna jest w drukarce w czasie wyjmowania kartridża.

Bearing Łożysko wałka grzejnego albo dociskowego. Część, która odpowiada za ruch obrotowych wałka dociskowego. Wytrzymała na nacisk w temperaturze pracy, odporna na korozję.

Thermistor Czujnik temperatury drukarki Fuser Gear Zębatka, która odpowiada za napędzenie modułu odpowiadającego za utrwalanie określonego jako fuser.

Fuser Część drukarki, która odpowiada za termiczne utrwalanie tonera na kartce papieru. Zbudowana z dwóch wałków, dociskowego oraz tego odpowiadającego za grzewczą funkcję.

elementy drukarkiHeting lamp / heating element (lampa grzejna) Element grzewczy fusera, który wytwarza odpowiednią temperaturę odpowiadającą za utrwalanie tonera na kartce.

Upper fuser roller / heating roller Wałek odpowiadający za grzewczą funkcję fusera, który pokryty jest teflonem i odpowiada za wtopienie tonera w kartkę papieru.

Fuser slim sleeve Podobnie jak upper fuser roller będzie odpowiadać za wtopienie tonera w kartkę papieru. Nakładamy ją ruchem kołowym na element grzewczy. Jeśli chcemy ułatwić i utrwalić wtapianie tonera przed nałożeniem folii należy pokryć to smarek przewodzącym.

Pressure roller (wałek dociskowy) Wałek odpowiadający za dociskanie kartek do folii fusera. Flag Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru

Delivery Roller Rolki, które przesuwają nośnik pomiędzy kolejnymi modułami w sprzęcie drukującym.

To może Cię zainteresować